Postoj KSČM k situaci v Hong Kongu

(Lewis The Pui Lung/Shutterstock.com)

Když se podíváme na současné protesty v Hong Kongu, tak není lehké k tomu nezaujmout žádný postoj. Tentokrát protestují (odkaz na článek o průběhu) učitelé, lékaři, právnici či i státní zaměstnanci v řádech tisíců, ti posledně jmenovaní v řádech přes 40.000.

Při pohledu na současné protesty v Hong Kongu není lehké nezaujmout žádný postoj. Tentokrát protestují učitelé, lékaři, právníci i státní zaměstnanci v řádech tisíců, ti posledně jmenovaní v počtu přes 40.000.

V jednu chvíli odhadovaný počet účastníků protestů dosáhl až dvou milionů lidí – což je značný počet zejména ve srovnání s populací Hong Kongu, která se blíží 7.5 milionům obyvatel. Protestů se tak účastnil nejméně každý čtvrtý občan.

Protesty se však vyhrotily – policie opakovaně použila slzný plyn, pepřový sprej či gumové kulky. Protestanti jednoho dne házeli i cihly a Molotovovy koktejly, s tím že policie použila vodní děla a varovný výstřel z nabité zbraně.

To, jak se k těmto událostem staví Čína je skrze její ambasádu na území ČR jasné. Poukazuje na to, že se tu objevují různé „chybné názory“.

Jak se k této situaci staví KSČM?

Odpověď nalezneme na jejím webu, kde sdílí článek internetového magazínu od autora, který protesty označuje za „barevnou revoluci“, jejichž cílem je obnovit hegemonii USA a zdiskreditovat zásadu Číny „jedna země, dva systémy“.

Podstatné je zde hlavně spojení slov „barevná revoluce“.

O významu této nálepky má KSČM totiž jasno– ve svém novém programu uveřejněném na Parlamentních listech uvádí: „Po které z „barevných revolucí“, jež západní mocnosti inscenují napříč světem, není ještě hůř, než před ní?”.

Hong Kong je tak pro KSČM “barevnou revolucí” po které může být jedině hůře, a souhlasí s legislativními a jinými kroky tamního režimu.

Otázkou je, zda by v ČR nejednala také tak, kdyby mohla…