Komunismus na Kubě

(Maurizio De Mattei/Shutterstock.com)

Kuba je jednou ze zemí, kde stále ještě můžeme hovořit o čistém komunismu. Zatímco Venezuela učinila kroky, jaké byly podniknuty bývalým režimem kupříkladu u nás, ale oficiálně se hlásí k socialismu, anebo Čína sice má na druhou stranu komunistickou stranu, ale v ústavě má zapsáno, že je socialistická – Kuba se od roku 1959 ještě stále oficiálně hlásí přímo ke komunismu.

Ve srovnání například se zmíněnou Venezuelou, je Kuba o dost menším státem, dosahujícím 11.5 milionu obyvatel. Nemá tak závažné ekonomické problémy, a v současné době má na sebe uvalené sankce od USA. Překvapivě je také „pokojnější“, neboť se tam nekonají protesty při nichž by umírali lidé. To ale nemění nic na seznamu zavřených novinářů a disidentů ve vězení.

Historie

Kuba byla objevena v roce 1492. Do roku 1898 byla v rukou Španělska. O 13 let dříve, v roce 1886 bylo na Kubě zrušeno otroctví. Po Španělsku byla až do roku 1958 pod vlivem USA. Po stáhnutí amerických vojsk podporujících tehdejší režim se tak k moci dostává Fidel Castro a Kuba se zanedlouho stává komunistickou.

1959 – Castro se po úspěšné revoluci stává premiérem a další funkce zastávají jeho bratr Raul a také Che Guevara.

1960 – všechny americké podniky na Kubě byly znárodněny

1961 – Fidel Castro prohlašuje Kubu za komunistickou a stává se spojencem SSSR

1965 – jediná politická strana Kuby se stává „Kubánskou komunistickou stranou“

1976 – Kubánská komunistická strana schvaluje novou socialistickou ústavu a Castro se stává prezidentem

1976-81 – Kuba pomáhá levicovým režimům v Africe

1980 – dle odhadů 125.000 Kubánců opouští zemi do USA

1993 – po pádu sovětského režimu a stažení jeho poradců před dvěma roky dochází ke změnám na Kubě. Je povoleno částečné soukromé podnikání, a státnífarmy se stávají z části autonomní. USA uvaluje obchodní embargo.

1994 – dochází k „nečekané“ spolupráci s USA, kde USA souhlasí, že každoročně přijme 20.000 Kubánců, pokud Kuba zastaví masivní emigraci do této země

1996 – Embargo se stává permanentní

2000 – Sněmovna reprezentantů v USA povoluje prodej jídla a léčiv Kubě

2001 – USA dodává jídlo na Kubu

2002 – Ruská vojenská základna na Kubě se ruší

2002, červen – Národní shromáždění mění ústavu, aby zajistilo, že socialistický systém vlády bude nedotknutelný a nestane se, že by se změnil

2003 – je zavřeno do vězení 75 disidentů a 3 muži, kteří se chtěli zmocnit lodě a dostat se do USA jsou zabiti

2004 – Castro zakazuje obchodování v dolarech

2005 – kolem 200 disidentů organizuje pokojné setkání

2006 – z důvodu nemoci Fidela Castra byla svěřena moc jeho bratrovi Raulovi

2008 – Raul se oficiálně stává prezidentem. Ve stejném roce ruší zákaz soukromého vlastnictví mobilních telefonů a počítačů. V listopadu navazuje obchodní spolupráci s Čínoua Ruskem.

2009 – Kuba se dohodla s Ruskem na těžbě ropy na jejím území

2010 – politický vězeň Zapata Tamayo umírá po 85 dnech hladovky. V květnu je matkám a manželkám politických vězňů povolena demonstrace. V srpnu je propuštěno 52 disidentů.

2011, srpen – Národní shromáždění schvaluje ekonomické reformy posilující soukromé podnikání

2011, listopad – prošel schválením zákon, který dovoluje jednotlivcům nakupovat a prodávat soukromémajetky (po 50 letech).

2011, prosinec – je propuštěno 2.500 vězňů, včetně těch politických, v souvislosti s plánovanounávštěvou papeže, který navštíví Kubu v březnu 2012

2012, říjen – kromě profesionálů jako jsou doktoři, vědci, či inženýři, si občané již nemusí kupovatdrahé propustky pro cestu do zahraničí

2013, únor – Raul Castro se znovu stává prezidentem

2014, březen – Evropská unie nabízí Kubě spolupráci a obchodní vztahy, s podmínkou zlepšení situace lidských práv. V červnu navštěvuje Kubu čínskýprezident Xi Jinping, a pochopitelně žádné zlepšení lidských práv nepožaduje. Rusko také ruší dluh Kuby z dob studené války.

2015, květen – Kuba zavádí bankovní vztahy s USA

2016 – USA zmírňuje některá obchodní omezení. Evropská unie souhlasí s obnovením normálních vztahů. Kuba v květnu legalizuje malé a střední podniky.

2016, prosinec – umírá Fidel Castro

2018 – Po Raulovi se stává prezidentem Miguel Diaz-Canel

Pozor na Che Guevaru

Che Guevara byl komunistický revolucionář.

V povědomí lidí je však často jeho spojitost s komunismem opomíjena a dnes je považován spíše za volnomyšlenkáře a hrdinu. Jeho tvář se často objevuje na tričkách, anebo jiných propagačních předmětech.

Dochází tak k absurdním situacím, kdy například jeden z vůdců protestů za svobodu projevu a demokracii v Hong Kongu, jenž byl také zvolen demokratickým politikem, má při rozhovoru s americkým YouTube kanálem China Uncensored triko právě s Che Guevarou, který se s potěšením podílel při masových popravách právě „nepřátel režimu“.